Letopisy Narnie

22. června 2006 v 12:11 | zuzáček
Celá řada knih od C.S. Lewise se skládá ze sedmi dílů. Já jsem četla jen ten první a druhý. Ten druhý jsem viděla i v kině, protože byl zatím jako jediný z celé řady zfilmován. V Čechách měl premiéru 5. ledna 2006. Režisérem byl tvůrce Shreka - Andrew Adamson. Natáčel se průběžně na třech kontinentech - v Británii, různě v USA, na Novém Zélandu a taky v Polsku a v České republice! Především tedy v Adršpašských skalách. Napravo je obrázek režiséra.
První díl celé řady (jmenuje se Čarodějův synovec) je o tom, jak se dvě malé děti díky svému zlému strýčkovi dostanou pomocí kouzelných prstenů do jiných světů. V jednom je ale přelstí zlá čarodejnice Jadis a vrátí se s nimi do normálního světa. Chtějí ji vrátit zpátky, ale nenajdou její tamější svět a dají ji do jiného, nového a krásného, který svým zpěvem probudil nádherný lev Aslan. Takový svět, kde zvířata mluví lidskou řečí a nic není nemožné. Kde dobro vždy zvítězí nad zlem. Když však chtějí čarodejnici dostat pryč z toho krásného neposkvrněného světa, nepodaří se jim to a odnesou si odtud jen kouzelné jablko. Doma ho snědí a zasadí do země. Za krátký čas z něj vyroste velký strom, ze kterého se vyrobí skříň. Ale to už je ve druhém díle jménem Lev, čarodějnice a skříň.
Druhý díl začíná dost smutně. Čtyři děti - Petr, Zuzana, Edmund a Lucinka - se kvůli druhé světové válce musí odstěhovat daleko od domova a od maminky. Bydlí u svého podivínského strýčka v obrovském domě připomínající spíš hrad. Jednou, když si hrají na schovku schová se Lucinka - nejmladší ze všech - v prázdné místnosti, kde stojí jen obrovská skříň (z konce prvního příběhu). Vleze do ní a mezi starými kabáty jde pořád dál. Zdá se, že skříň nemá konec, když tu se najednou objeví v neznámém lese. Jde kousek dál a narazí na lampu (ta je tam tady z prvního příběhu). Potká pana Tumnuse, což je faun (něco jako poločlověk s kozíma nohama), který jí seznámí s Narnií a řekne jí o vládě kruté čarodějnice Jadis. V zemi je stále zima a nikdy nejsou vánoce. Po několika hodinách doprovodí Lucinku domů, zpátky ke vchodu do skříně. Když seLucinka vrátí, zdá se, jako by neuběhl žádný čas. Byla přece pryč několik hodin a tady se pořád hraje na schovku - stejná hra, při které odešla!
Když Lucinka o všem vypráví, nikdo jí nevěří. Příště, když si Lucinka zase prosadí hru na schovávanou, záměrně jde znovu do skříně. Tentokrát ji ale sleduje Edmund a dostane se do Narnie taky. Lucinka hned běží k domečku pana Tumnuse a dlouho tam zůstane. Mezitím Edmund bloudí neznámým světem, až zaslechne cinkot rolniček. Jde za zvukem a objeví kočár, ve kterém sedí krásná královna. Netuší, že jde o zlou čarodějnici. Ta na něj zatim z neznámých důvodů je strašně milá a řekne mu, aby i se sourozenci přišel k jejímu hradu. Nakonec jí ještě řekne o Lucince a o Tumnusovi a odjede. Když se Edmund vrací zpátky, potká Lucinku. Ta je ráda, že je tam taky a že jí může dosvědčit, že si tuhle zemi nevymýšlí. Když se však vrátí domů, Edmund je na ni zlý a před Petrem a Zuzanou všechno zapře.
Jednoho odpoledne, když si všichni čtyři hrají a omylem rozbijí okno, běží se schovat. Nakonec zase skončí v kouzelné skříni. Když projdou do Narnie, nevěří svým očím. Vezmou si ze skříně kabáty a Lucinka je zavede k Tumnusovi. Jeho chaloupka je však prázdná a vypadá to tam jako po boji. Na sloupu uprostřed místnosti je přibitý papír a na něm napsáno, že byl Tumnus zadržen policií a že je zatčenej za to, že pomáhal vetřelci. Lucinka ví, že je to ona a je jí to líto. Ve skutečnosti se to stalo jen kvůli Edmundovi, protože to prozradil Jadis. Když se chystají odejít, potkají bobra, který mluví - jako všechny zvířata v Narnii - a odvede je do svého domečku. Tam jim vypráví, že už dávno bylo řečeno, že bílou čarodějnici můžou poradit jen čtyři synové Adamovi a dcery Eviny, kteří nakonec sami usednou na trůn. Dozví se taky o návratu lva Aslana, který se vrací kvůli nim, aby jim pohoml čarodějnici porazit. Vtom si všimnou, že mezi nimi chybí Edmund. Dojde jim, že je zradil a že šel za bílou čarodějnicí. To je pravda. Edmund jde k ní na zámek a na prostranství před hradem vidí spoustu soch, které vypadají jako živé. Jsou to ti, kdo se bílé čarodějnici postavili a ona je nechala zkamenět. Když za ní Edmund dorazí, nechová se k němu tak hezky jako když ji viděl poprvé, je rozlobená, že nepřivedl sourozence a dá ho do vězení. Tam se potká s Tumnusem a je svědkem toho, jak ho Jadis koncem svojí holí píchne a on zkamení. To všechno je kvůli němu.
Mezitím Jadis pošle do bobřího domku vlky, aby zabili ostatní děti. Ty se toho včas dovtípí a utečou pryč. Cestou potkají Santa Klause, který se objevil, protože s příchodem dětí začíná moc čarodějnice slábnout, sníh rozmrzá a zase budou vánoce. Každému z nich dá dárek. Petr dostane meč a štít, Zuzana luk a šípy a Lucinka malou dýku a lahvičku s lektvarem, která dokáže uzdravit každou nemoc. S čarodějnicí za sebou se podaří dětem utýct. Dostanou se až do tábora, kde je Aslan s armádou těch, kteří budou proti čarodějnici bojovat. Edmund už si uvědomil svoji chybu a snaží se dostat od čarodějnice. Zachrání ho kentauři vyslaní Aslanem. Jadis si chce promluvit. Jde o Edmunda. Říká, že starý narnijský zákon říká, že ten, kdo zradí musí být potrestán,čili popraven. Aslan si s ní potom promluví sám a ona odejde bez nároku na Edmunda. V noci se Lucince nechce spát a tak vidí, jak kolem jejich stanu prochází Aslan a někam jde. Rychle vzbudí Zuzanu a vydají se za ním. Ten je zpozoruje a řekne jim, aby s ním dál nechodili. Ukryjí se za keř a koukají na to, jak jde aslan dobrovolne za Jadis a její bandou příšer a jak se nechá zabít na kameném oltáři. Když nestvůry odejdou, vrhnou se k němu a chtějí ho uzdravit Lucinčiným lektvarem, ale už se to nedá zachránit, Aslan je mrtvý. Dobu u něj leží a brečí, ale když se chystají k odchodu, ozve se za nimi hrozná rána. Když se otočí, kamený oltář je prasklý v půlce a Aslan nikde není. Vtom se objeví na kopci v celé své kráse, živý a zdravý. Holky se k němu vrhnou. Vysvětlí jim, že ho osvobodila prastará magie, protože se za Edmunda obětoval. Vezme obě na záda a pádí na zámek čarodějnice, ve kterém nikdo není. Svým dechem začne oživovat zkamenělé a udělá si tak další armádu.
Mezitím už dochází k boji dobra proti zlu. Bílá čarodějnice má na svojí straně všechny příšery. Už to vypadá, že čarodějnice vyhraje, vtom dorazí Aslan s oživlými potvůrkami. Nakonec přece jen bílou čarodějnici přemůžou. Edmund je ale zraněný a vypadá to, že umře. Lucinka si vzpomene na dárek od Santa Klause a dá mu z ní napít. Ten se v mžiku uzdraví. Narnie je očištěna od zla a na trůn usedají Petr, Zuzana, Edmund a Lucinka jako spravedliví králové. Nadchází však čas rozloučení, protože Aslan odchází. Vrátí se až tehdy, kdy ho bude v Narnii potřeba.
Za hodně dlouho, kdy už jsou ze všech čtyř krásní mladí lidé, jedou na hon za bílým jelenem, který by měl plnit přání. Přijedou na místo, které je jim nějak povědomé. Jako by tuhle lampu už někde viděli! Vrací se ve vzpomínkách a najdou cestu do zadního vchodu skříně. Když prolezou na druhou stranu, jsou z nich zase malé děti a do místnosti vchází strýček s míčkem v ruce. Kdo rozbil to okno? Ptá se. Děti se na sebe podívají, usmějí se a nic neříkají.
Tak tohle je opravdu nádhernej film! Jeden z mejch nejoblíbenějších. Sice je to taková pohádka, ale líbí se mi hlavně prostředí, kde to bylo natočno a taky happy end. Vrátí se ještě někdy děti do Narnie? Odpověď je v dalších dílech této řady.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 simča simča | Web | 10. července 2006 v 11:32 | Reagovat

tenhle film sem chtela videt...ale náko sem se k tomu nedostala...takže jestli ho nekdo bude mít na dvd dejte vedet=)dik...

2 blue.berry blue.berry | Web | 4. dubna 2008 v 9:49 | Reagovat

Pěkný blog, mrkni ke mně.

3 RickyAdutt RickyAdutt | E-mail | Web | 25. července 2018 v 10:58 | Reagovat

Монолитное домостроение основано на процессе, при котором жидкая бетонная масса заливается в заготовленные конструкции – опалубки. Применяются две http://builderbest.byethost7.com/ разновидности опалубки – съемная и несъемная. Расскажем о том, как они выполняются и в чем состоит разница между этими типами опалубки.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama